Yaz geliyor, soğutma sistemleriniz yaza hazır mı?

Yaz geliyor, soğutma sistemleriniz yaza hazır mı?Kuşkusuz pompa, kompresör, soğutma kulesi bileşenleri ve tüm ekipmanları yaza hazırlıyoruz ama sistemde sirküle eden suyun yaratabileceği kabuklaşma, korozyon ve bakteriyel kirlenmeye karşı da hazır mıyız?Eğitimlerimizde ve paylaşımlarımızda belirtmiş olduğumuz gibi doğru bir şartlandırma programı takip edilmediğinde suyun sirküle ettiği ve özellikle ısı transferinin kritik olduğu ekipmanlarda kabuklaşma riskleri ile karşı karşıya kalabiliriz. Diğer yandan ilkbahar ve yaz mevsimlerinin küresel iklim değişikliğinin de olumsuz etkisiyle her geçen gün daha ağır şartlarda geçtiğini görüyoruz. Buharlaşma ile kaybedilen suyun yerine eklediğimiz make-up suyunu doğru bir arıtma ve tasviye işleminden geçirebiliyor muyuz? En önemlisi sıcak ve nemli giden havalarda bakteri, yosun ve benzeri organik faaliyetlere karşı ekipmanlarımızı etkin bir şekilde koruyabiliyor muyuz?

  • Kabuklaşmanın yarattığı ısı transfer kayıpları üretimde sürdürülebilirliğinizi olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Kabuklaşmanın altında gelişen depozit altı korozyonu beklenmedik bir anda sizi durdurabilir.
  • Korozyonun kaybettirdiği metallerin geri dönüşü yok ve ne yazık ki durup müdahale edilmeden yola devam etmek mümkün değ
  • Bakteriyel gelişmenin oluşturduğu biyofilmin eşanjörlerinizde birçok kabuklaşmadan daha fazla ısı transferini kaybettirdiğini biliyor musunuz?
 Korozyon, kabuklaşma ve bakteriyel kirlenme size üretimde kesintiler, beklenmedik duruşlar ve bu duruşların getirdiği kazanç kayıpları olarak geri dönüyor.Bu durumda ne yapmak lazım? 
  • Online veya kütle kaybı yöntemleri ile sürekli korozyon hızlarını kontrol etmeli ve yaşanan korozyon tipine uygun bir şartlandırma programı seçmelisiniz.
  • Bakteri kirliliği sorunu yaşamamak için kesintili veya sürekli uyguladığınız biyosit programlarınızı yakından takip etmelisiniz. ATP takibi dip slide uygulamaları mutlaka yapılmalıdır. Eğer okside edici biyosit kullanıyorsanız ORP kontrolü veya manuel olarak oksidantın bakiyesi kontrol altında tutulmalıdır. Aksi takttirde sisteminiz bir anda kirlilik riski ile karşı karşıya kalabilir.
  • Birikinti oluşumunun engellenmesi için sürekli satürasyon endeksleri takip edilmeli, iletkenlik ve çözünmüş kattı maddelerin “sizin sisteminize özel” riskli olanları sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Blöf ve make-up dengesi
soğutma için hayati öneme sahiptir.Çok karmaşık geldiyse eğer;Bimaks Kimya ile irtibat kurabilir. Sisteminiz profesyonel ellere emanet edebilirsiniz. Yılların birikimi ve global olarak dünya çapında kazandığı deneyimi ile Bimaks Kimya soğutma sistemlerinizde su şartlandırma konusunda danışabileceğiniz çözüm ortağı olarak irtibat kurabileceğiniz doğru bir seçenektir.